03-01-2017 | категорія: Наші успіхи

Бізнес та влада: партнерство по-запорізьки


У ХХІ-му столітті малий та середній бізнес – це запорука економічного успіху будь-якої держави. На жаль, мало хто усвідомлює, що ці дві бізнесові «гілки» − фундамент для України, на якому можна побудувати стабільну економічну систему

У той час, як великі підприємства скорочують штат, зменшують виробництво і навіть закриваються, малий і середній бізнес робить помітний «ривок вперед» − вони не лише забезпечують левову частку надходжень до бюджету, а й створюють нові робочі місця, що особливо важливо в період кризи.

Не оминули зміни у сфері бізнесу і Запоріжжя. Цікавим є той факт, що такі гіганти, як «Запоріжсталь», «Мотор Січ» та інші у наповненні зведеного бюджету відійшли на другий план. Цьому свідчить дослідження канадсько-українського Проекту ПРОМІС, в якому йдеться про те, що бюджет Запорізької області за перше півріччя 2016 року у розмірі 58,1% заповнив саме малий і середній бізнес. Решта – 42% − великий бізнес, включаючи прибутковий податок бюджетників, комунальні підприємства, тощо.

«Это мы вас кормим…» — уже не може служити лозунгом для «заводів-гігантів».

Серед підприємств, які розвивають місто, знають як це робити і роблять – члени «Бізнес-союзу «Порада».

На їх рахунку багато ініціатив і проектів. Серед них – пропозиції до проекту рішення міськради про пайову участь бізнесу в будівництві інфраструктури міста. Їм вдалося добитися зниження відсотка пайової участі з 10-ти до 1-го, і хоча не всі пропозиції місцевих виробників враховані, але вони теж вважають це своїм  досягненням. Спільно з колегами з інших областей Бізнес-Союзу вдалося зняти ряд законопроектів із обговорення у Верховній Раді, які зачіпали серйозні інтереси бізнесу.

«Бізнес-союз» брав активну участь у розробці Концепції розвитку підприємництва Запорізької області.

Не оминули цьогоріч членів Бізнес-Союзу «Порада» і неодноразові атаки на їх бізнеси. Найгучнішою історією, яка знайшла своє яскраве відображення в ЗМІ, було так звані «маски-шоу» на «Кліон-Груп». І все через те, що нова запорізька влада намагалася відродити старі схеми періоду Януковича.

Рятувати «Кліон» від незаконних дій фіскальної служби приїхали більше 20-ти представників Бізнес-Союзу. Вони діяли за лозунгом: «Нет твоих проблем и моих проблем — есть наши, и решать мы их будем вместе!». І «порєшали» — їм вдалося не лише об’єднатися, а й захиститися.

Крім того, запорізькі підприємці стали відкрито заявляти про вимаганнях з боку працівників правоохоронних органів, про незаконні дії голови Запорізької ОДА, Костянтина Бриля, який розпорядився створити робочу групу з контролю за додержанням санітарних правил, стану збирання, утилізації і захоронення побутових та інших відходів, норм пожежної безпеки, законодавства з питань цивільного захисту закладами охорони здоров’я, які належать до спільної власності територіальних громад Запорізької області, тим самим порушуючи Конституцію і закони України. Про порушення положення Закону про контроль з боку Запорізької ОДА, яка намагалася здійснювати заходи контролю, щодо суб’єктів господарювання, які не належать до сфери їх правління свідчить і відповідь Державної регуляторної служби України.

У той час, як на них тиснули, вони заручалися підтримкою і підписували меморандуми про співпрацю, проводили заходи, спрямовані на підтримку розвитку бізнесу, що дало підприємцям можливість ділиться своїми досягненнями та досвідом, як позитивним, так і не дуже.

Протягом року члени «Бізнес-союзу «Порада» намагалися щільно співпрацювати з владою у всіх можливих робочих групах і розробці Комплексної програми розвитку підприємництва в області та міськраді. Вони входили до їх складу, висовували свої пропозиції, вивчали матеріали, отримували зворотній зв’язок від бізнесу і вносили ініціативи, які з їхньої точки зору сприяли б помітному розвитку бізнесу. Але обласна влада відреагувала на все це досить несподіванно:

«Все наши инициативы к концу года закончились тем, что областная власть стала полностью игнорировать встречи с бизнесом (нам не единыжды отказали в подобных просьбах). Я не думаю, что такие партнерские отношения приведут к развитию Запорожской области.

Более того, на постах милиционеров при входе в облгосадминистрацию развесили наши фотографии, тем самым, лишив нас возможности входить в здание. И это при том, что мы, как областная организация существуем почти 5 лет, а истории Бизнес-союза – уже больше 14 лет. К сожалению, так мы заканчиваем 2016 год «партнераства» с нашей властью», — говорить голова «Бізнес-союзу «Порада», Олена Єрьоменко.

І це далеко не всі «подвиги» чинної місцевої влади. За свою активну позицію все керівництво «Бізнес-союзу» шляхом повідомлення по факту було виключено з усіх можливих консультативно-просвітницьких органів при Запорізькій облдержадміністрації. Жодних попередніх обговорень чи голосування, як це передбачено законом, не було. Рішення прийнято одноосібно головою ОДА та передано профільним департаментом електронною поштою.

Подібна витівка керівництва області викликала хвилю обурення у членів «Бізнес-союзу» — їхні представники були делеговані туди бізнесом з однієї причини – бути сполучною ланкою між бізнесом і владою: бізнесмени направили на ім’я голови ОДА індивідуальні листи з проханням розібратися в ситуації, озвучивши свою повну незгоду з цими рішеннями та запропонували призначити зустріч із представниками бізнесу.

Костянтин Бриль непросто проігнорував це звернення, а й дав зрозуміти – що це він так вирішив:  кому бути, а кому не бути членами відповідних рад. А щодо зустрічі з місцевими виробниками у губернатора відтепер одна відповідь – записуйтеся на прийом.

Таким чином, голова області відкрито «послав» місцевий бізнес, проте він, мабуть, забув, хто саме і як поповнює обласну скарбничку.

Пане губернаторе, дозвольте вам нагадати, що членами Бізнес-Союзу «Порада» є не тільки представники Запоріжжя, а й інших районів та міст області.

«Мы гордились тем, что несколько лет назад мы – единственные в Украине смогли внести в областную программу целый раздел, посвящённый поддержке местного товаропроизводителя. В этом году впервые в областной программе развития предпринимательства этого раздела нет. Мы видим, что за словами чиновников и политиков о том, что они  поддерживают национального производителя, нет никаких реальных действий.

Больше того, нас ни разу не позвали и не спросили: А что вам мешает? Чем мы можем вам помочь? Может, у вас проблемы с монополистами — облгазом или обленерго? Или вам кто-то затягивает выдачу необходимых разрешения дляведения бизнеса?  Никто  и ни разу этого не сделал со стороны власти.

На мой взгляд, односторонние взаимоотношения партнёрство, когда мы стараемся, а нас отовсюду выкидывают (из программ, из зданий, из советов) – это не партнерство, и такое «сотрудничество» точно не на пользу нив власти, ни бизнесу»,ділиться наболілим заступник голови «Бізнес-союзу «Порада», Ірина Лєх.

«Мне, как предпринимателю сложнее всего в этом году было работать с ПАО «Запорожгаз». С  монополистами мы сталкиваемся обычно при расширении своего производства. В Облэнерго все очень сильно подвязывается под личность:  приходит новый руководитель, предлагает свои правила, а ты уже соглашаешься или нет. Или так: власть надавила, дала «зеленый свет», мы идем и спокойно всё делаем. В «Запорожгазе» — непробиваемая стена. Им все-равно, развиваешься ты или нет, у них дна цель – любыми методами вытянуть из тебя как можно больше денег. Это самая страшная структура, с которой невозможно вести нормальный диалог. Из инсайдерской информации нам известно, что у их инспекторов есть своя «памятка-инструкция»: придя на объекты, они задевают пломбу, уходят, и ничего не говорят. Потом приходят следующие и спрашивают:  а почему у вас здесь пломбы нет? И после этого впаивают штрафные санкции. Такая ситуация происходит в последние несколько лет.

У них свои «законы»:  если ты не добрал определенный объем газа– штраф, если перебрал – пеня. Из-за них я не могу увеличить объёмы, они меня «футболят» с моим новым проектом уже больше года», — говорить місцевий підприємець, директор ТОВ «Урожай», Олексій Пучков.

2016-й видався нелегким і насиченим на різносторонні події, відкрив очі на багато речей, показав хто є хто, одних об’єднав, інших, навпаки, розкидав по різні сторони барикад. Та як би там не було, а місцеві виробники не втрачають віри на краще.

Вони разом із бізнес-асоціаціями роблять усе можливе аби змінити ситуацію на краще. І хтозна, можливо саме 2017 рік принесе той бажаний спосіб, який змусить запорізьку владу створювати різні майданчики, на яких можна не лише говорити про проблеми і про загальні завдання, а й вирішувати їх. РАЗОМ!

А «вогняний півень», який є символом наступаючого року принесе місцевій владі розуміння, мудрості і навчить усіх чиновників сбудувати конструктивний діалог.

Адже не дарма дані Державної служби статистики України свідчать про те, що в останні роки на невеликі компанії працює від 75% до 78% працевлаштованих українців. Тобто малий і середній бізнес не тільки забезпечує надходження до бюджету, а й створює робочі місця, що є немало важливим для Запоріжжя і його мешканців.